Youths Nationals sail into twilight hours

They waited and waited for wind, but when it piped in late this afternoon, it rewarded the 230 sailors with some exhilarating rides on day one of the Australian Sailing Youth Championships on Hobart’s River Derwent.

Most starts were delayed by an hour-and-a-half, but it was after 4pm when the Lasers, Radials and 4.7s finally got a proper start in. The 70-odd single-handed dinghies were still competing well after 6pm in a ‘twilight race.’

From way down the river, south-east of the Garrow Light, for most of the Laser sailors it would have meant nearly seven hours on the water.

Royal Yacht Club of Tasmania sailing manager, Nick Hutton, described the opening day of Australia’s most significant regatta for off-the-beach dinghies as “difficult, to say the least….we got two races in for the Nacra 15s and 420s…now ask me how many races we tried to start…the answer is six!”

The east/nor-east breeze filled in enough by 2.30pm to give stable conditions for the 29ers, Bic Techo 293 and Bic Tech Plus sailboards, 420s and Nacra 15s, and they all enjoyed a couple of hours of high-performance racing.

In the 29ers, Lachlan Brewer/Flynn Twomey from Middle Harbour Yacht Club head the Boy’s division with a 1-2 score, closely followed by New Zealanders Campbell Stanton/William Shapland with a 2-3 results. New Australian champions, Archie Cropley/Max Paul, are third overall, scoring two fourth places.

Tasmania’s strongest contingent is in the 29ers, and after two races, there were five local crews in the top 13 boats of the 32 boat fleet.

Oscar O’Donoghue/Rupert Hamilton were fifth in the Boy’s, while Australian female champions Alice Buchanan/Dervla Duggan were sixth overall and first all-girl crew.

Charlie Goodfellow/Jacob McConaghy were seventh, Ethan Galbraith/Charles Zeeman 12th.

Queenslander Hamish Swain had two straight wins in the Bic Techno Plus sailboards, with Matthew Quinlan (NSW) and Vaughan O’Shea (NSW) second and third.

While no girls contested the Techno Plus, three are in the Bic Techno 293 fleet, with Josephine Kirby (Qld) the top placed girl. In the Boy’s, Benjamin Waters (WA) and Kai Morris Marns each had a win and third place with Jude Smale (Vic) third with a 2-4 result today.

In the Laser Radials, West Australian Zac Littlewood continued to show the form he displayed in the nationals at Devonport early in the week, scoring two straight wins here in the Youth Championships.

Frazer Brew (Qld) had a 3-2 score to be second, just ahead of Otto Henry (NSW) who has just moved from 420s to Lasers and finished second and fourth in today’s two races.

There were two winners in the Laser 4.7s – Daniel Costandi (NSW) and Caleb Palmer (Qld). However, Costandi also had a second place to give him 3 points to Palmer’s 6 points.

NSW Girl’s sailor, Brooke Wilson, sailed impressively to be third overall with 7 points from a 4-3 score with Kristen Wadley second girl on 11 points and sixth in combined standings.

The Nacra 15s, which all sail with a mixed boy-girl crew, has been thrown open after two races, producing two different winners, two different second placegetters and two different third places.

Georgia Payne/Kai Coleman (WA) head the leader board with a 1-3 score, Ashleigh Swadling/Nathan Bryant (NSW) had 4-1 result and Australian champions Will Cooley/Bec Hancock (NSW) managed 2-4.

There were also different winners in the 420s, with Ryan Littlechild/Jack Ferguson (NSW) heading the scoreboard with a 1-3 result, while the Race 2 winners, Cole Tapper/Tyler (Creevey) copped 18 points in race one.

Second overall are Ben Hinks/Alex Magarey (SA) after placing 2-8. Third are Marcello Torre/Tom Larkings (WA/NSW) with a 5-6 start to the regatta.

Full results: www.ryct.org.au/sailing/australianyouthchampionships

Peter Campbell

Windcraft
Jeanneau Sun Fast
GME GPS
Pantaenius Sailing
Ronstan
Jeanneau Sun Fast
West System Afloat