Confidence boost as Aussies secure Silver and Bronze at World Cup

Two Australian teams have come away with medals at the Hempel World Cup Allianz Regatta, with the Mixed 470 team of Chris Charlwood and Amelia Catt securing a dramatic Silver whilst Oliva Price and Evie Haseldine held on to Bronze in the 49erFX.

Charlwood and Catt came out with guns blazing and led the Medal Race from the start with a mission to move up the rankings. They never relinquished that lead on their way to a race victory, and with the Swiss team of Linda Fahrni and Cyril Schüpbach dropping back to eighth the Aussies were able to jump them for the second step on the podium.

“It was our first Medal Race as a team and it seems like all our small fleet training in Australia pays off in Medal Races, plus, it’s always good to save the best till last,” Charlwood commented.

The 25-year-old from Fremantle Sailing Club continued, “Pretty stoked even though we didn’t have the whole fleet here we still performed really well, it’s so good to learn how to perform in a new team, finding how to get the best out of each other has been a really enjoyable process.”

London 2012 Olympic silver medallist Oliva Price and 19-year-old Evie Haseldine put together a stellar performance in their third international regatta together to finish with a World Cup bronze medal.

Price shared, “It’s really exciting to come away with a medal this event, Evie and I are pleased with how we were able to work together this week. The racing has been great; very tight out on the race course and we saw a range of conditions which was exciting.”

Evie Haseldine and Olivia Price with coach Victor Paya – Sailing Energy pic

Fellow 49erFX squad members were battling out in the Medal Race, Laura Harding and Annie Wilmot came in sixth leaving them fourth overall whilst Tokyo 2020 Olympian Tess Lloyd and crew Dervla Duggan finished 10th overall at their first international regatta.

Queenslander Mara Stansky finished fourth overall in the ILCA 6, with a fourth in the Medal Race just not enough to snatch a medal at this week’s event. The Tokyo Olympian is always striving for greatness and it’s clear she has the determination to be on the podium next time.

“I’ve got pretty mixed emotions at the moment,” Stransky admitted. “I’m proud of finishing fourth overall, but to have been in the bronze medal position until the final leg of the Medal Race is pretty painful and I’ll probably be having nightmares about that run for a while.”

Elyse Ainsworth moved up to ninth overall in the ILCA 6 after a solid fifth place in the Medal Race, whilst Victorian Casey Imeneo moved up to 12th overall after a final race was sailed for non-Medal Race contestants.

It was a tough day for Jack Ferguson and Max Paul who went into the 49er Medal Race fifth overall. The NSWIS athletes started well but made a few small errors that saw them slip to the back of the fleet and finish eighth overall, an extremely commendable result for their first season.

Jake Liddell and Lucy Copeland were locked out of the medals before today’s racing yet had a promising result in the Nacra 17, with a third in the Medal Race placing them sixth in the overall rankings.

The Australian Sailing Team is focusing on the next steps, with some teams taking the opportunity to train just down the road in The Hague where the World Sailing World Championships will be held next year. This event will be the first chance for the sailors to qualify Australia for the Olympic Games. Other squads are heading to train in Marseille in the south of France, which will be the sailing venue for the 2024 Olympic Games.

The Aussies will be back in action at Kiel Week, Germany in late June for more racing and more opportunities to build on this week’s performance.

Australian Sailing Team (AST), Australian Sailing Squad (ASS), and Australian Sailing Futures (ASF) results:

470 Mixed – Medal Race final results (Medal Race points in brackets) – 14 entries
Gold – Yves Merod and Maja Siegenthaler (SUI) (6) – 26 points
Silver – Chris Charlwood and Amelia Catt (ASS) (2) – 30 points
Bronze – Keiju Okada and Miho Yoshioka (JPN) (4) – 34 points
10th – Nia Jerwood and Conor Nicholas (ASS) (18) – 82 points

49er – Medal Race final results (Medal Race points in brackets)
Gold – Bart Lambriex and Floris van de Werken (NED) (10) – 35 points
Silver – Robert Dickson and Sean Waddilove (IRL) (2) – 56 points
Bronze – Benjamin Bildstein and David Hussl (AUT) (4) – 74 points
5th – Jack Ferguson and Max Paul (ASS) (20) – 86 points

49er (44 entries)
12th – Tom Needham and Joel Turner (ASS) 7, (17), 3, 6, 17, 5, 15, 12, 7, 8, 6, 3, 2 – 91 points
13th – Tom Burton and Simon Hoffmann (ASS) 14 5, 5, 8, 5, 13, 8, 6, 13, 10, 16, 11, (DNC) – 109 points
15th – Ryan Littlechild and Shaun Connor* (ASF) 3, 10, 7, 11, 5, 14, 17, 5,11, 12 19, 17, (DNC) – 112 points
*Replaced Jack Hilderbrand on day 3 due to minor injury

49erFX – Medal Race final results (Medal Race points in brackets) – 26 entries
Gold – Odile van Aanholt and Annette Duetz (NED) (4) – 53 points
Silver – Issaura Maenhaut and Anouk Geurts (BEL) (2) – 55 points
Bronze – Olivia Price and Evie Haseldine (ASS) (6) – 60 points
4th – Laura Harding and Annie Wilmot (ASS) (12) – 72 points
10th – Tess Lloyd and Dervla Duggan (ASS) (14) – 97 points

ILCA6 – Medal Race final results (Medal Race points in brackets)
Gold – Vasileia Karachaliou (GRE) (20) – 68 points
Silver – Emma Plasschaert (BEL) (16) – 71 points
Bronze – Anna Munch (DEN) (4) – 75 points
4th – Mara Stransky (AST) (8) – 81 points
9th – Elyse Ainsworth (ASS) (10) – 105 points

ILCA 6 (62 entries)
12th – Casey Imeneo (ASS) 6, 6, 37, 49, 19, 24, 15, 15, 8 – 130points
43rd – Paige Caldecoat (ASF) – 48 10, (BFD), 41, 32, 45, 30, 54, BFD – 313 points
DNC – Zoe Thomson – Withdrew from racing

Nacra 17 – Medal Race final results (Medal Race points in brackets) – 15 entries
Gold – Lalia van der Meer and Bjarne Bouwer (NED) (2) – 33 points
Silver – Joao Siemsen and Marina Arndt (BRA) (10) – 40 points
Bronze – Laura Farese and Matthaus Zochling (AUT) (8) – 43 points
6th – Jake Liddell and Lucy Copeland (ASS) (6) – 52 points

Formula Kite – Men (54 entries)
20th – Hector Paturau (ASF) 10, 10, 13, (17), (16), 12, 6, 8, 10, (19), (18) 14, 16, (19), 11, 16 – 159 points

Full results: https://www.manage2sail.com/en-US/event/AR22#!/results?classId=c08727d9-0e57-4aef-a4cc-5f9710cc7d42

Lisa Darmanin/Australian Sailing

Pantaenius Sailing
M.O.S.S Australia
Listings Added
Lagoon 51
Pantaenius Sailing
M.O.S.S Australia
Sun Odyssey 380
Lagoon 51