Australian sailing in safe hands as the next generation takes on the world

Whilst Australia's current Olympic hopefuls from the Australian Sailing Team and Squad were competing at the Olympic Test Event in Rio de Janeiro, Australia’s up and coming sailing talent posted outstanding performances around the World at Youth and Junior Class World Championships, which are considered “feeder classes” into Olympic level sailing.

Three World Championship wins and strong results from others in the Australian contingents underline Australia’s future Olympic sailing potential and the current strength in the Australian Sailing (AS) Pathway as Australian Sailing is looking towards Tokyo 2020 and beyond.

“We were thrilled to see so many podium finishes and excellent results across the major Youth Class World Championships. We have some great potential in athletes and coaches around the country and we are looking forward to continue our pathway work with State Institutes, Clubs and State Organisations. Well done all,” Mark Robinson, Australian Sailing’s Performance Pathway Manager congratulated the athletes.

“It was especially pleasing to see Connor (Radial), Kyle & Tom (29er), who narrowly missed selection to the Australian Sailing Youth Team in July, taking that setback in their stride and bouncing back to become World Champions six weeks later. This highlights a key Australian Sailing Team value being that you never give up,” Mark Robinson added.

Congratulations to the successful youth sailors and their coaches – amongst others these included:

2015 29er World Championships – UK, 8-14 August.
Open fleet: 1st – Kyle O’Connell & Tom Siganto (QAS performance program, SYC), 6th – J Cooley & S Hoffman (NSW – WSC & B16SC), 69th (4th Youth Girls) – T Bryant & A Wilmot (NSW – RPAYC).
Coach: Geoff Woolley (QAS)
All results: http://www.sailwave.com/results/29er/2015Worlds/f-series.htm

2015 Laser Radial Youth World Championships – Canada. 15-20 August.
· Male fleet; 1st– Connor Nicholas (WAIS performance program, FSC & SoPYC), 6th – F Alexander (NSW – DBSC), 52nd – N Taylor (ACT), 83rd – B Selley (NSW – WSC), 88th – S Plenderleith (NSW – MHASC).
· Female fleet: 8th – E Ainsworth (WAIS – FSC & SoPYC), 21st – J Ainsworth (WAIS – FSC & SoPYC), 37th – C Bridge (QLD – RQYS), 40th – M Berzkins (NSW – WSC),
Coaches: Mike Leigh (NSW) & Tristan Brown (WAIS & AS Youth Team coach)
All results: http://www.cork.org/past-results/results2015/LRYW/Results.html

2015 Cadet World Championships – Italy. 31 July – 7 August.
1st – Sam Abel & Hugo Allison (TAS – Sandy Bay SC), 4th – A Price & A Ibbott (TAS – SBSC), 8th – J Sasson & M Suda (VIC – SYC), 9th – M Hood & J O’Donnell (SA – PLYC), 12th – W & L Cooper (TAS – SBSC), 27th – O Manton & B Garner (VIC – RgYC), 33rd – D Randall & E Purnell (VIC – RGYC).
Coach: Tony Bull (VIC)
All results: http://www.cadet2015.com/bestanden/Official Documents/Worlds Final.pdf

4.7 World Championships – Holland, 6-14 August.
· Male fleet: 11th (2nd U16) – Z Littlewood (WA – FSC & RFBYC), 18th – C Winchcombe (WA – GBYC), 25th (6th U16) – S King (TAS – RYCT), 87th – E Mcaullay (WA – FSC & RPYC), 196th – J Rag (TAS – RYCT).
· Female fleet: 6th – Z Thompson (FSC & RFBYC), 94th – H Johnson (WA – GBYC).
Coach: Luke Elliott (ASS Laser squad)
All results: http://laserworlds.sailing.today/SCOREBOARD_4.7.HTML

420 World Championships – Japan, 17-25 July.
· Female fleet: 4th – N Jerwood & L Smith, (WAIS performance program – FSC & SoPYC), 29th – S McIntosh & E Summerell (NSW – GSC), 55th – Taylor/Mulholland-Paterson (WA – NYC & SoPYC).
· Male/open fleet: 34th – N Sharman & J Grogan (VIS performance program – BRYC & MYC).
· Under 17 fleet: 13th – L & H Harding (VIC – BYS)
Coach: Belinda Stowell (AS Youth Team & WAIS)
All results: http://2015worlds.420sailing.org/…/de…/races/race-resultsall

49er Junior World Championships – Germany, 24-27 August.
20th – H Price & H Morton (MH16SC & B16SC).
Coach: Larry Cargill (NSW)
All results: http://49er.org/event/2015-junior-world-championship/

Optimist World Championships – Poland, 25 August – 5 September.
5th – O Henry (NSW – WSC), 120th – A Higgins (SA – BSYC), 126th – M Meaney (SA – BSYC), 171 – L Brewer (NSW – NSC), 184th – R Featherstone (WA – FSC)
Coach: Rob Brewer (NSW)
All results: http://2015.sailingnet.pl/dziwnow/results.php?kl=OPTIMIST&p=0&l=en

– Cora Zillich/AST

Coursemaster Autopilot
Nav at Home
Listings Added
West System Afloat
M.O.S.S Australia
Jeanneau Sun Odyssey
West System 3